Oda Başkanımız Sn.Talat DEMİRCAN'dan Tüketicilere; "Gıda Marketlerinden Alınan Ucuz Çin Malı Elektronik Ürünler" Hakkında Önemli Duyuru
Haberler:

Oda Başkanımız Sn.Talat DEMİRCAN'dan Tüketicilere; "Gıda Marketlerinden Alınan Ucuz Çin Malı Elektronik Ürünler" Hakkında Önemli Duyuru

Faaliyetler ve Duyurular - Genel Duyurular

GIDA MARKETLERİNİN SATTIĞI UCUZ ÇİN MALI ELEKTRONİK ÜRÜNLER TÜKETİCİNİN BAŞINA BELA OLUYOR...
Bir malın sadece fiyatına bakmak birçok hilesini kabul etmek demektir. Son on yıla baktığımızda üreten ülke konumundan çıkıp tüketen toplum haline geldik. Ülkemiz; sadece fiyata bakarak alınan kalitesiz Çin malları yüzünden teknolojik çöplük haline gelmiştir. Tüketiciler kandırılmış milli servetimiz boşa gitmiştir. Kazananlar ise kanunların boşluğundan faydalanan art niyetli ithalatçı tüccarlar ve son yıllarda moda haline gelmiş gıda marketleri olmuştur.
 


Sırf daha çok müşteri çekmek uğruna hiçbir malın kalitesine, satış sonrası hizmetlerine, tüketicinin ihtiyaçlarına cevap verip vermediğine bakmadan daha çok kazanma uğruna yapılan yanlış ticaret.
Malın sadece fiyatına bakarak gıda marketlerinden elektronik ürün satın alan tüketicilerimiz çok kısa bir süre sonra satın aldığı ürün arızalandığında yada beklentisini karşılamayınca şikayete başlıyor.
Arızalı ürünü tamir ettirmek için aranan servis kendi ilimizde bir türlü bulanamadığı için kargo ile genellikle merkezi İstanbul da olan servislere gönderiliyor. Malın ne zaman tamir edilip tüketiciye ne zaman geri gönderileceği ise hiç belli değil. Çoğu zaman merkez servis tüketici hatası diyerek ücret istiyor, bu durumda tüketici yaptırsam dert yaptırmasam ayrı dert sürüncemesiyle başbaşa bırakılıyor.
Hakkını aramak isteyen tüketiciler şikâyetlerini Tüketici Hakem Heyetlerine bildiriyor. Heyet yanlış karar vermemek için Elektronikçiler Odasından bilirkişi atanmasını istiyor ve bir süreç başlıyor;
Tüketici Hakem Heyetleri çalışıyor, Elektronikçiler Odası’nın atadığı bilirkişiler çalışıyor ve 3-4 ay gibi süren zaman sonucunda gerekli kararlar veriliyor.
Ama bu arada tüketiciler hem madden ve hem de manen mağdur bekliyorlar.
Peki kazançlı kim? Konusunda hiçbir uzmanlığı olmayan, sırf para kazanmak ve “biz ucuza satıyoruz” demek isteyen gıda marketleri.
Son sözümüzle;
Halkımızı uyarıyoruz; İhtiyacınız olan elektronik ürünün satın aldıktan sonrası için muhatap arıyorsanız alış verişlerinizi mutlaka konusunda uzman Elektronikçi esnafımızdan yapınız. Saygılarımızla.


Bursa Elektronikçiler Odası Başkanı
Talat DEMİRCAN