KOSGEB Kredi Desteği ve KOSGEB Veritabanına Kayıt
Haberler:

KOSGEB Kredi Desteği ve KOSGEB Veritabanına Kayıt

KOSGEB BURSA İŞLETME GELİŞTİRME MERKEZİ

Üçevler Mah. 2.Sokak No:12 KOSGEB Binası 16120 Nilüfer / BURSA

Tel: 0 224 4432742 pbx

KOSGEB ToplantısıKOSGEB Bursa İş Geliştirme Merkez Müdürlüğü ve Kredi Garanti Fonu Bursa temsilciliği tarafından esnaf ve sanatkarlara verilecek Kredi Faizi Destekleri ve KOSGEB veritabanına kayıt işlemlerine ilişkin bilgilendirme toplantısı İşletmeler Üstü Eğitim Merkezinde yapıldı. KOSGEB Bursa İş Geliştirme Merkez Müdürlüğü ve Kredi Garanti Fonu yetkililerinin yanısıra Oda Başkanları ve Genel Sekreterlerin katılımı ile yapılan toplantıda önümüzdeki dönemde başvuruları alınacak olan Kredi Faizi destekleri ve Kredi Garanti Fonu' nun işleyişi hakkında bilgi verildi. 

Toplandıda önümüzdeki günlerde listesi açıklanacak olan anlaşmalı bankalardan alınacak kredinin faizlerinin %75 lik kısmının KOSGEB tararfından ödenmesi şeklinde olacak Kredi Faizi Desteğinden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarın vakit kaybetmeden KOSGEB veri Tabanına kayıt olmaları gerekteği, böylece başvurular başladığında zaman kazanılacağı belirtildi.

 

KİMLER KREDİ FAİZ DESTEĞİ ALABİLİR ?

İşyeri sahibi kayıtlı esnaf ve ya sanatkarın da çalışan olarak kabul edilerek ; 1 ile 250 arasında çalışanı olan ve 25.000.000 TL nın altında senelik satış hasılatı olan, imalat / üretim, ticaret ve hizmet alanlarında faaliyet gösteren işletmeler KOSGEB Kredi Faiz desteğinden faydalanabilirler. Ayrıca daha önce KOSGEB desteklerinden faydalanamayan Sosyal Güvenlik Kurumu'na ve Maliye'ye borcu bulunan esnaf ve sanatkar borçları alacakları kredilerden düşülmek kaydıyla destekten faydalanabilecekler.

Önümüzdeki günlerde anlaşma sağlanan bankaların ve kredi faiz oranlarının açıklanacağı Kredi Faiz Desteği hakkındaki ayrıntılı bilgiler ise şöyle:

 

NASIL KREDİ FAİZ DESTEĞİ ALABİLİRİM?

KOSGEB Kredi Faiz Desteğinden yararlanabilmek için öncelikle KOSGEB Veri Tabanına kayıt işleminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Veri Tabanına kayıt işlemi için öncelikle  http://destek.kosgeb.gov.tr web adresine girilmelidir.

 

KOSGEB VERİ TABANINA NASIL KAYIT OLABİLİRİM?

1 - Sayfada "KOSGEB'e ilk Başvuru" linkine giriş yapılır. Bilgiler eksiksiz girilerek, KAYDET tuşu ile sisteme yüklenir. Form doldurulurken Faaliyet Konusu (NACE Kodu) işletmenizin üretim veya ticaret konusuna uygun olarak dikkatle seçilmelidir.

2 - Başvurunun doldurulmasından sonra işletmenize tanımlanan kullanıcı adı ve şifre bu aşamadan sonra KOSGEB Veri Tabanındaki tüm işlemlerde kullanılacağı göz önüne alınarak kaydedilmeli ve unutulmamalıdır.

http://destek.kosgeb.gov.tr adresinde "Kayıtlı Üye Girişi" linkinden bu şifre ile girişi yapıldıktan sonra; Başvurulacak birim "Bursa İşletme Geliştirme Merkez Müdürlüğü" seçilmeli ve "2008 Yılı için KOBİ BİLGİ BEYANNAMESİ" doldurulmalıdır.

 

KREDİNİN ŞARTLARI NELER?

Ayrıntılı kredi koşulları önümüzdeki günlerde basın aracılığı ile duyurulacaktır. Ancak; bankalar tarafından sağlanacak kredi 3 ay geri ödemesiz, 15 ay vadeli, kadın girişimciler için 30.000 TL diğer KOBİ ler için 25.000 TL üst limitli olacak, Kredi Garanti Fonu tarafından teminat sağlamakta güçlük çeken KOBİ lere %50 indirimle teminat sağlayacaktır.

BAŞVURU İÇİN KOSGEB TARAFINDAN İSTENECEK BELGELER
KOBi Bilgi Beyannamesi (imza ve kaşeli)
KOBi Bilgi Dokümanı (imza ve kaşeli)
Ticaret/Esnaf Sicil Gazetesi fotokopisi
Oda Kayıt - Faaliyet Belgesi (son tarihli)
İmza Sirküleri fotokopisi

VERİTABANINA GİRİLDİKTEN SONRA KOBİ BİLGİ BEYANNAMESİ DOLDURURKEN iZLENECEK YOL

* Doldurulacak beyanname Yılı: 2008 olarak seçilmeli ve İLERİ tuşuyla sonraki sayfaya geçilmelidir.

Yeni sayfada Bağımsız İşletme seçeneği seçilip alt başlıklardan da tümü işaretleyerekİLERİ tuşuyla sonraki sayfaya geçiniz. 2009 yılında kurulan ve faaliyetine yeni başlayan işletmeler "Yeni Kurulduğumuz için Onaylanmış Muhasebe Kaydımız Yoktur" seçeneğini işaretlemelidirler.

Açılan sayfada;

İşletmenin Mali ve Çalışan Bilgileri;

              -Toplam Çalışan gün sayısı: Aylık SSK tahakkuk fişinde belirtilen o ay için çalışılan gün sayılarının 2008 Yılının 12 ayı için toplamı yazılmalıdır. (Ocak 2008 - Aralık 2008)

              -Net Satış Hâsılatı: Gelir-Gider tablosundaki Net Satışlar hanesi girilmelidir. (TL)

              -Mali Bilânço Toplamı: Bilânçonuzdaki aktif toplam girilmelidir. (TL)

İşletmeye Ait Bilgiler başlığındaki bilgiler kontrol edilmeli varsa değişiklikler yapılmalıdır.

Yetkili Personel bilgileri girilmelidir.

Faaliyet Konusu (NACE Kodu) işletmenizin Üretim veya ticaret konusuna uygun olarak dikkatle seçilmelidir.

Beyanname doldurma işlemi bittikten sonra sağ alt köşedeki KAYDET tuşuyla bilgiler kaydedilmeli ve sonraki sayfaya geçilmelidir.

Raporlar bölümünden KOBİ Bilgi Beyannamesi ve KOBİ Bilgi Dokümanının çıktısı alınmalı ve işletme imza yetkilisi tarafından kaşelenip imzalanarak aşağıda belirtilen evraklarla birlikte dosya halinde Beşevler Küçük Sanayi Sitesinde bulunan Bursa İşletme Geliştirme Merkez Müdürlüğüne teslim edilecektir.

BİLGİ BEYANNAMESİ formu ve ek evrakları ulaştırıldıktan sonra Bursa KOSGEB İGEM Merkez Müdürlüğünüce işletmeye atanacak Uzman tarafından işletmenin beyannamesini onaylanır. Bu aşamada KOSGEB Veri Tabanına kayıt işleminiz Yeni Kredi Faiz Desteği Programından yaralanmak için tamamlanmıştır.

Sosyal PaylaşIm

Facebook MySpace Twitter Digg Delicious Stumbleupon Google Bookmarks RSS Feed 

Kimler Sitede

Şu anda 6 konuk çevrimiçi

Facebook'ta takip edin